25.04.2015

işsizliğin ilk saatlerini aşarken

Gayet saçma ve yorucu bir sürecin sonucunda işler netleşmişken ilk hissettiğim rahatlamaydı. Son iki yılda mutsuz olduğum, kilo aldığım, sağlığımın kötüye gittiği bir süreç aniden bitmiş oldu. İlk yaptığım şey "Mayıs başında ucuz nereye uçak bileti var?" sorusunda yanıt aramak oldu. Cevap: Ljubljana gidiş Bologna dönüş.

Ağustos ayında celallenip istifa ettiğimde beni en çok korkutan şey şirketin sağladığı imkanları (araba, telefon, özel sigorta vs) nasıl yerine koyacağım olmuştu. Şimdi bakıyorum da zaten bana ait olmayan şeyler için neden üzülüyormuşum ki?

Topu topu 72 saattir işsizim. Bol bol yürüdüm, hanımla beleş basın gösterimine gittim -ki The Salt of the Earth'ü şiddetle öneririm, toplu taşımayı kullanmaya başladım, daha fazla kitap okudum falan filan. Ama daha önemlisi evimden binlerce kilometre uzakta bir müşterinin (!) doğumgünü için debelenmek yerine rahmetli babamın anısına çekirdek aile olarak kadeh kaldırıyorum.

2 yorum:

Unknown dedi ki...

İşsiz tanımı sanki bize dayatılan şirket aracı, 10 Gb internetli, sınırsız konuşma imkanı sunan telefon hatları ve 8 çekirdekli ditijtal kelepçelerden mahrumiyetin kısaltması.

Sigortalı bir yerde çalışmadığın süreç içerisinde kafama göre saatlerde çalışıp ihtiyaçlarımı karşılayabiliyordum.

İnsanı ihtiyacı olmayan şeylere mahkum bırakıyorlar. Bu mahrumiyetin korkusuna da sürekli insanın cesareti kırılıyor.

Ha şu an yine çarkın dişlileri arasına girdim ama daha insani şartlarla.

Her neyse,
Seninle ne zaman konuşsak tadın yoktu. Kendin için bir şeyler yapacağın da yoktu böylesi senin için daha güzel oldu ve eminim daha da güzel olacak.

İnsanın YAŞAMAK için zamanının olması çoh güzel bir duyguymuş meğerse. Eve gelip, yemeğimi yiyip, yürüyüşten döndüğümde daha pek çok arkadaşım evine varmamış oluyor.

Not: Havuz haziranda açılıyor.

hirondelle dedi ki...

valla çok güzel yazmışsın sinanım. o arabalar, telefonlar vs nasıl da gözümüzü boyuyor. üstümüze angarya yükleme iznini verdirtiyor. bir aydır işsizim gezip tozuyorum falan ama yine işe girince bakalım neler olacak? dediğin gibi insani şartlarla olması daha hayrımıza.

evet benim için böyle bir deprem daha iyi oldu...